Çağrı Merkezi: 444 9 069
info@egeturnakliyat.com.tr

Bir çok konuda taşıma işlemi yapılırken müze ve müzelerde muhafaza edilen tarihi eser taşıma işlemi önemli bir yer tutmasına rağmen pek fazla rağbet görmeyip, çok az talep edilen bir nakliye türüdür. Fakat buda zaman zaman yapılan kazılardan müzelere taşınma işlemlerinde, müzelerden müzelere nakillerde, müze tadilatlarında depolarda muhafaza edilmelerinde gerekli bir nakliyedir. Oldukça hassas bir taşıma gerektiren müze taşımacılığı uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunun için işinde profesyonel bir ekibe sahip firmalar tarafından yapılmaktadır. Hassas ve bir o kadarda değerli müze parçalarının paketlenmesi muhafaza altına alınması, taşınması, yerleştirilmesi ve nakliyesinin yapılması dikkat gerektiren bir çalışma ister.

Bu taşıma işlemi diğer taşıma işlemleri gibi gerçekleştirilmez. Ekip ve ekipmanları açısından işinde oldukça profesyonel ve tecrübeli kişiler kadar taşıma işlemi yapılacak araçlara kadar özen ister. Şehirler arası ve şehir içi taşımacılığın yapıldığı müze taşımacılığı sigortalı taşıma kapsamına girmektedir. Bu tarz taşıma işlemi için hukuki işlemleri açısından devletten tüm izinler alınış ve tüm resmiyet tamamlanmış olmalıdır. Müze taşımacılığında yer alan tüm tarihi eserler özel bir sigortaya tabi tutulur. Profesyonel bir anlayışa sahip olması gereken müze taşımacılığında sırf bu taşıma işlemi için tarihi eserlerin ne kadar değerli olduğunu bilerek ne yapılması ve nasıl yapılması gerektiğini bilen özel kişilerden oluşur. Bu ekip öylesine donanımlıdır ki yaptıkları işin hassasiyetini bilerek tüm yetkilere sahip olarak hareket ederler.

Firma yetkilileri bile onların işlerini nasıl yapacaklarına karışmayıp sadece destek olurlar. Çünkü işlemler sırasında ne nasıl yapılacak her türlü bilgiye sahip özel kişilerdir.Bu taşıma işlemi için gerekli olan güven ortamını sağlayan ekip çalışanları devletin denetim ve gözetimi altında çalışmalarını yürütmekte olup bu sorumluluğun bilincinde hareket ederler ve bu durumdan dolayı resmi her türlü izinler alınmalıdır. Müze taşımacılığında yine müzede yer alan ve taşınmaya konu olan parçaların sigortalanması aşamasında değerinin belirlenmesi onların taşınmasının ne kadar önemli olduğunu göstermesine rağmen maddi değerinden çok taşımacılık işinde manevi değeri göz önüne alınarak hareket edilir. Sonuçta bir ülkenin tarihi o ülkenin manevi gücünü ortaya koyan geçmişten geleceğe izler bırakan oldukça değerli parçalardır.

Maddi değeri kadar manevi değeri de önem arz eden müze taşımacılığında en iyi hizmeti verebilmek için öncelik tüm tarihi eserlerin güven ve hassasiyet içinde taşınmasıdır. Bu taşımacılık işlemlerinde ağır ve büyük boyutlu eserlerin taşınması için gereken araç ve gereçlerde taşıma işleminde hazır bulundurulmalıdır. Her türlü güvenlik önlemleri devlet ve nakliye şirketi tarafından alınarak taşınma işlemi hatasız ve zarar verilmeden gerçekleştirilir.

Yaygın olmaması açısında her nakliye şirketinde bulunmayan bu hizmet güçlü ve taşımacılık alanında hizmete esas olan şirketlere özel olarak yapılandırılmaktadır. Bir çok taşıma hizmeti içinde yer alan müze taşımacılığı konusunda deneyimli ve bu konuda devamlı hizmet veren şirketler yapılacak taşınma işlemlerinde göz önünde bulundurulur.

Bir önceki yazımız olan Konsolosluk Taşımacılığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.