Çağrı Merkezi: 444 9 069
info@egeturnakliyat.com.tr

Kütüphane taşıma hizmetimizden yararlanarak belirli bir düzen içinde yer alan kitap, dergi ve benzeri materyallerin aynı düzen içinde yeni adresinize hasar görmeden taşınmasını sağlayabilirsiniz. Kütüphane taşıma işi ciddi bir taşıma şeklidir. Öncelikle taşımaya karar verdiğiniz firmanın bu konuda deneyimi olması mutlaktır. Deneyimli bir firma ile taşıma işlemini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kütüphane Taşımacılığında Neler Yapıyoruz?

Taşıma öncesi gerçekleştirilen ekspertiz sonucu taşınma planlaması yapılmaktadır. Yapılan plan çerçevesinde taşımanın kaç günde yapılacağı ve kaç personelin görev alacağı belirlenir. Taşıma öncesi kütüphane evrakının ayrıntılı envanterini çıkarılır. Kütüphanede bulunan evrakların ölçülerinde karton koli tedarik edilerek kolileme aşamasına geçilmektedir.

Asıl işlem bu noktadan sonra başlamaktadır. Kolileme yapılırken koliler numaralandırılıp ve koli içerisindeki evrakın envanteri tutulmalıdır. Kolileme işlemi bittikten sonra taşıma araçları ile kolilerin araca yükleme işlemi yapılmaktadır. Araç içinde istifleme yapılırken kolilerin zarar görmeyeceği şekilde istiflemeye dikkat edilmektedir.

Yeni adresinizde taşınan koliler tek tek açılarak belirlenen sıraya göre raflara dizilme işlemi yapılmaktadır. Kütüphane, arşiv ve kurumsal taşımalar da zaman programı önemlidir. Taşıyıcı firmanın programladığınız zaman diliminde taşımayı yapması ve bunu yasal bir sözleşmeyle güvence altına alması gerekmektedir.

Firmamız ofis, arşiv ve kütüphane taşıma işlemlerinde deneyimi olan kurumsal nakliye şirketidir. Referanslarımızı inceleyerek bizimle çalışabilirsiniz. Bilgi ve fiyat için lütfen 444 9 069 arayınız…

Bir önceki yazımız olan İstanbul Ofis Taşıma Firmaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Comments are closed.